YouTube’da Video İzlerken Sürekli Donmasının Nedeni ve Çözümü

Diğer bir çok kullanıcı gibi siz de YouTube’da video izlerken donma ve kasma sorunları ile mutlaka karşılaşıyorsunuzdur. Kasma, donma ve yavaşlama sorunlarını aşağıdaki adımları takip ederek çözebilirsiniz. 

Donma sorunlar genellikle düşük internet hızı ile alakalı olarak ortaya çıkan bir sorundur. İnternet bağlantı kaliteniz düşük, modem ile aranızda mesafe varsa, bilgisayar ve telefondan video izlerken donma sorunları ile karşılaşmanız olasıdır. Öncelikle hiçbir ayarınızı değiştirmeden internet hızınızı ölçmeniz gerekiyor. 

İnternet hızınızı test edebilmek için Google’a Speed test ya da internet hız testi yazarak karşınıza çıkan herhangi bir internet hız testi sitesine girerek bağlantı hızınızı ölçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse 480 p kalitesine sahip bir video içeriğini akıcı, donmadan ve sorunsuz bir biçimde izleyebilmek için en azından 5 MB’lık bir internet bağlantı hızına sahip olmanız gerekmektedir. 

Bağlantı hızınız 5 MB’ın da altındaysa, YouTube videolarının hemen altında bulunan Ayarlar/ Kalite seçeneği ile videonun kalitesini düşürebilirsiniz. Fakat bu şekilde izlediğiniz videodan ne kadar keyif alabilirsiniz bilemeyiz. 

Eğer internet hızınız normal ya da normalin üstünde, diğer cihazlardan sorunsuz bir şekilde video izlerken bilgisayarınızda sürekli donarak ve kesik kesik izliyorsanız, sorun bilgisayarınızdan kaynaklanıyor olabilir. 

Videoların Sürekli Donma Sorunu Nasıl Çözülür ?

Özellikle Google Chrome kullanıcılarının başına gelen bu durum, birkaç ayar ile kolaylıkla düzelebiliyor. Bu can sıkıcı, sürekli yarım, kesintili ve donarak video izleme sorunundan kurtulabilmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir. Birkaç adım sonrasında sorununuz çözülmüş olacak ve artık sorunsuz bir biçimde YouTube ve diğer video paylaşım platformlarından video izlemeye devam edebileceksiniz. 

  • Google Chrome programına giriş yapın ve ardından ayarlar menüsüne girin.
  • Ekranın biraz altında bulunan gelişmiş ayarlara girin.
  • Karşınıza çıkacak sayfada, Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırmayı kullan seçeneğini yanındaki onay işaretini kaldırarak pasif duruma getirin. 

Ardından önce Google Chrome’u sonrasında ise bilgisayarı kapatıp yeniden açın. YouTube’a yeniden girdiğinizde sorununuzun çözüldüğünü göreceksiniz. Bu seçenek, video izlerken bilgisayarın ekran kartından güç almasını sağlamaktadır. Ekran kartı bulunmayan ya da düşük olan bilgisayarlarda bu şekilde donma sorunu yaşayabilmekte. 

İlyas Halatcı

1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir