Windows Disk Dolu Hatası Çözümü

Windows 10 ve önceki sürümlerde sık sık karşılaştığımız problemlerden birisi de Disk dolu hatasıdır. Kimi zaman disk boş da olsa, disk dolu hatası alabilmekteyiz. Bu sorun Windows 10 öncesi sürümlerde karşıma pek çıkmasa da Windows 10’a geçtikten sonra çok sık karşılaşmaya başladım. İnternette bulunan sayısız çözüm yollarını denedim lakin pek bir sonuç alamadım. Bilgisayar ayarlarından bilgisayarı sıfırlamak için de boş alan gerektiği için sıfırlayamadım ve internette derinlemesine araştırma yapmak zorunda kaldım. İşe yarayan yöntemleri sizler için aşağıda sıraladım. 

Windows 10 Disk Dolu Hatası Nasıl Çözülür ?

Diskinizde boş yer açmak için sistemi iyi bilmeniz ve iyi analiz etmeniz gerek. Bazı durumlarda programların ” temp ” leri bazen de yüklenen programların eklentileri diskinizde çok fazla yer kaplayabilir. Bu gibi gereksiz dosyaları temizleyerek bilgisayarınızda önemli miktarda yer açabilirsiniz. 

Gereksiz dosyalar hangileridir ? Nerede Bulunur ?

Gereksiz dosyalar genellikle bilgisayarınızda C:\Windows\Temp ve C:\Windows\Prefetch konumunda bulunurlar. Bu dosyaları bilgisayarınızda bularak silebilirsiniz. Bu silme işleminin herhangi bir zararı olmayacaktır. 

Kullanmadığınız Programları Kaldırın

Bilgisayarınızda kullanmadığınız programlar varsa bunları kaldırmanız bilgisayarınızın diskini temizlemenize yardımcı olacaktır. Denetim masasına girerek kullanmadığınız programları kaldırabilirsiniz. 

Kullanmadığınız Fakat Silmek İstemediğiniz Dosyaları Sıkıştırın !

Winrar ve Winzip gibi dosya sıkıştırma programları işinizi fazlasıyla görecektir. Dosya sıkıştırma programları, sıkıştırma işlemi ile dosya boyutunu oldukça küçültmektedir. Bu da bilgisayarınızın diskinde gereksiz yük oluşmasını engeller.

İndirilen Windows Update Dosyalarını Silin !

Bilgisayarımın diskinde yer açmaya çalışırken yukarıdaki işlemlerin tamamı belli bir ölçüde yer açmamı sağladı. Fakat İndirilen Windows Update dosyalarını silme işlemi sayesinde hiç olmadğı kadar büyük bir alan açıldı diskimde. Bu adımları mutlaka uygulamanızı tavsiye ediyorum. 

İndirilen Windows Update Dosyaları Nasıl Silinir ?

Bilgisayarınızın en güncel şekilde kullanılması Windows için oldukça önem taşımakta. Bu sebeple biz istesek de istemesek de Windows güncellemeleri bir şekilde arkaplanda indirmeye devam ediyor. Bilgisayar güncelleme yaptıktan sonra, bu dosyaları silmiyor. Örnek veriyorum bilgisayarı aldığınızdan beri 5 kere güncelleme yaptınız, silmediğiniz taktirde bu 5 güncelleme dosyası da bilgisayarınızda kalmaya devam edecektir. Zamanla Diski şişiren ve boş alan kalmasını önleyen bu dosyalardan ancak silerek kurtulabilirsiniz. 

Bilgisayarınızdan C klasörüne ( Sisteminiz nereye kuruluysa oraya ) girerek sırasıyla WINDOWS \ SoftwareDistribution \ Download klasörüne giriş yapın. Klasör ayarlarından gizli dosyaların gösterilmesini aktifleştirmelisiniz. Çünkü Windows Update Dosyaları gizli dosyalardır. Bu klasörde bulunan bütün dosyaları silin, karşınıza çıkan uyarı ekranını onaylayın. Merak etmeyin bu işlem bilgisayarınıza zarar vermeyecektir. 

Tüm bu işlemlerden sonra geri dönüşüm kutusunu temizlemeyi unutmayın. Aksi taktirde dosyalar geri dönüşüm kutusunda kalmaya devam ederek diskinizde herhangi bir değişim yaşatmayacaktır.

İlyas Halatcı

1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir