Windows 10’da Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

Windows 10  ve bir önceki sürümlerdeki kullanıcılarının belki de en çok muzdarip olduğu şey durmadan ortaya çıkan ve Microsoft ürünlerinin klasik kronik hastalığı olan “ mavi ekran ” sorununun nasıl çözülebileceğini sizler için anlattık.

Mavi Ekran hatası ( Blue Screen Error ) ya da DUR (STOP)  hataları, Blue Screen of Death (BSOD) ismiyle de adlandırılır. Mavi ekran hataları genellikle hatanın tam kaynağınının ne olduğunu göstermezler bu nedenle hatanın tespiti için bazı aşamaları gerçekleştirmek gerekir. 

ADIMLAR;

Bilgisayarınızın iç donanımından kaynaklanıyor olabilir.

Bazen iç donanımdaki zayıf bir bağlantı, tam temas etmeyen veya oynamış kablo bağlantıları da mavi ekran hatasına neden olabilir. Bilgisayarınızın kasasını açarak  içerisindeki bağlantıları elinizle sıkılaştırın.

Bilgisayarınızın aşırı ısınması da mavi ekran hatasına sebep olabilir.

Aşırı ısınan bilgisayar parçaları, bilgisayar bileşenlerinin en azılı düşmanıdır. Kasayı açtıktan sonra ekran kartı, işlemci CPU, VGA ve kasanın içerisindeki fanın düzgün bir şekilde çalıştığına emin olun.

Bilgisayarına takılı olan RAM’leri test edin.

Mavi ekranların çok büyük bir kısmı arızalı, kötü donanım bileşenlerinden kaynaklanmaktadır.. Özellikle de RAM hataları ve arızaları en fazla karşılaşılanıdır.

RAM’ler anakartınızın üzerinde birden fazla sayıda bulunabilir ve bunlardan birtanesi bile arızalanmış olsa, mavi ekran hatası alırsınız. RAM’lerinizi test etmek için MemTest86 programını kullanabilirsiniz

Bilgisayarınızın Parçalarını teker teker sökün.

Şayet bilgisayarınızın donanımı konusunda bilgi birikiminiz varsa ve donanım parçalarına hakimseniz anakartın üzerinde bulunan parçaları teker teker sökün ve her sökülen parçadan sonra bilgisayarınız mavi ekran uyarısını veriyor mu kontrol edin.

Hata Raporu Nasıl Analiz Edilir ?

Bilgisayarınızın Mavi ekran hatası verdiği anda durmasını ayarlayın.

Çoğukez mavi ekran hatasını karşımımza çıktığı andan birkaç saniye sonra bilgisayar hemen kendini yeniden başlatır bu yüzden  hata mesajını görebilmemiz zor olur. Bu davranışı değiştirmek için aşağıdaki işlemleri sırası ile yapın:

Denetim Masasından Sistem’e oradan da Gelişmiş Sistem Ayarlarına girin.

Gelişmiş sekmesine giriş yapın. Başlangıç ve Kurtarma adı  altında bulunan Ayarlara tıklayın.

Sistem Hatası altında bulunan “Otomatik olarak yeniden başlat” işaretini pasif hale getirin.

İlyas Halatcı

1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir