Windows 10 Kasma Sorunu Nasıl Çözülür ?

2014 yılında çıkan Windows 10, Windows’un güncellemeye zorlaması ve gelen yenilikçi bir çok özelliği için hatrı sayılır bir kullanıcı sayısına ulaştı. Durum böyle olunca, en çok kullanıcı sayısına sahip olan işletim sistemi aynı zamanda en fazla sorunla karşılaşılan işletim sistemi olabiliyor. Son zamanlarda bir çok kullanıcı Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarın kastığı, zaman zaman yavaşlaması konusunda şikayetçi.

Windows 10 Kasma Sorunu Nasıl Çözülür, Neyden Kaynaklanır ?

Windows 10 kasma sorununun bir çok sebebi olabilir. Bu nedenle, sorunun kesin ve tek bir çözümü olamayabiliyor. Aşağıda sıralayacağımız çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

  • Kullanmadığınız Programlar Ve Uygulamalar Arkaplanda Çalışmaya Devam Edebilir!

Windows 10, yerel uygulama mağazası ile çeşitli uygulamaları indirmeye olanak sağlamakta. Bazı uygulamalar, bilgisayarınızı aldığınızda veyahut format attığınızda yüklü olarak geliyor. Kullanmadığınız bu uygulamalar ve programlar kimi zaman arkaplanda çalışarak, bilgisayarınızda CPU üzerinde yoğunluk yaratarak bilgisayaranızın yavaşlamasına sebep olmakta.

Format atmadan temiz bir bilgisayar kullanmak için atabileceğiniz ilk adım, kullanmadığınız eski programları kaldırmanızla başlar.

Bilgisayarına yüklenen programları ve uygulamaları görmek için;

Başlat menüsünden ayarlar simgesine tıklayın. Açılan sayfada, üst orta kısımda bulunan “bir ayar bulun” arama kutucuğuna Denetim Masası yazarak Denetim Masasına giriş yapın.

Açılan sayfada karşınıza bir çok menü çıkacaktır. Programlar adı altında bulunan “Program Kaldır” menüsüne girin. Karşınıza bilgisayarınızda bulunan bütün uygulamalar çıkacaktır. Burada kullanmadığınız programları kaldırarak bilgisayarınızın yükünü azaltabilirsiniz.

  • Sürücü Güncelleme

Sürücü güncellemelerinde yapacağınız en önemli güncelleme hiç şüphesiz ekran kartı güncellemesidir. Güncelliğini yitirmiş sürücüler bilgisayarınızda düzgün çalışamayabilir. Bu sebeple zaman zaman yavaşlamalara sebep olur.

Sürücülerinizi güncelleyebilmek için, üçüncü parti yazılımlar kullanarak kolaylıkla güncelleyebilirsiniz. Bu konuda yaygın olarak kullanılan uygulamalardan birisi, iOBIT Driver Booster’dır. Bu program sayesinde kolaylıkla sürücülerinizi güncelleyebilirsiniz.

  •  Eski Program Dosyalarını Silin

Eski program dosyaları, bir zamanlar bilgisayarınıza indirdiğiniz ve sonrasında kaldırdığınız programlardan arda kalan dosyalardır. Bilgisayar belleğinde fazladan yük oluşturan bu dosyaları kolaylıkla silebilirsiniz.

Eski program dosyalarını silmek için;

Eski program dosyaları genellikle “Program Files” klasöründe bulunmaktadır. Bilgisayarıma girdikten sonra, bilgisayarınızın yüklü olduğu diske giriş yaparak Program Files klasörüne erişebilirsiniz. İçerisinde kaldırdığınızdan emin olduğunuz program dosyalarını silmeniz, bilgisayarınızın yararına olacaktır.

  • App Data Klasörünü Temizleyin

Kaldırdığınız programların kalıntılarının bulunduğu bir diğer klasör ise, AppData klasörüdür. Eğer gizli klasörleri göster özelliğini açmamışsanız, bilgisayarınızda varsayılan olarak gizli klasör olarak bulunacaktır. AppData  klasörüne erişebilmek için, C:/kullanıcılar/kullanıcı adı/ AppData konumunda veya Windows tuşu+R ile açılan arama kısmına %AppData% yazarak bulabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra çok yüksek ihtimalle sorununuz çözülecektir. Eğer sorununuz devam ederse, bilgisayarınıza bir Antivirüs programı indirerek taratabilirsiniz. Virüs bulursa, temizleyerek sorundan kurtulabilirsiniz.

İlyas Halatcı

1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir