WiFi Görünmüyor Sorununun Çözümü

Akıllı telefonlar, tabletler ya da bilgisayarlar çok nadir olsa da bazı durumlarda kablosuz ağ bağlantısını göremeyebilir. Bu sorunun birden fazla nedeni olabilir. 

Zaman zaman bilgisayarın ya da telefon ve tabletlerin kablosuz bağlantıyı görmediği olabiliyor. Bu sorunu çözebilmek için çoğu zaman modemi kapatıp açmak işe yararken, bazı zamanlarda ise yeterli olamayabiliyor. 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, eğer cihazınız WiFi bağlantısını görmüyorsa, ilk olarak modeminizi kapatıp açmayı ve ardından tekrar bağlanmayı deneyin. Eğer sorun çözülmediyse, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

Laptop WiFi’yı Görmüyor 

Laptopunuz çevrenizdeki WiFi bağlantılarının hiçbirini görmüyorsa, akıllı telefon ya da tabletten WiFi cihazlarını görebiliyorsanız, sorun bilgisayarınızdan kaynaklanıyor demektir. 

Bilgisayarın Kablosuz Ağ Sürücüsünü Kontrol Edin

Bilgisayarın kablosuz ağ donanımının doğru biçimde çalışabilmesi için donanım sürücülerinin eksiksiz bir biçimde kurulmuş olması gerekmektedir. Sürücülerin bir tanesi bile eksik olursa, kablosuz ağları göremez, internete bağlanamazsınız. Sürücü kontrolünü sağlayabilmek için, masaüstünde bulunan bilgisayarım simgesine sağ tıklayarak özellikler butonuna giriş yapın. Açılan ekranın sol kısmında bulunan Aygıt Yöneticisi seçeneğine giriş yapın. 

Bu ekrandan sorunlu ya da doğru yüklenmeyen sürücüleri görebilirsiniz. Bu listede kablosuz ağ sürücüsünü bulun. Eğer yanında ünlem ya da soru işareti şeklinde bir simge varsa sürücüyü kaldırıp yeniden kurun. 

Windows’taki Uçak Modunu Kontrol Edin

Bu durum bilgisayar kullanıcıların başına çok sık gelmektedir. Eğer Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda uçak modu aktif konumda ise, çevrenizdeki hiçbir WiFi ağını bulamaz ve bağlanamazsınız. Bu sorunun çözümü ise, bilgisayarınızın sağ alt kısmında bulunan ağ simgesine tıklayın ve sağ kısımda bulunan Uçak modu seçeneğini bulun. Uçak modu seçeneği aktif ise kapalı duruma getirin. 

Kablosuz Ağ Bağlantısının Ektin Olduğuna Emin Olun

Bazen farkında olmadan bilgisayarın kablosuz ağ, WiFi özelliğini pasif konuma getirebiliyoruz. Şayet böyle bir durum var ise, bilgisayar kablosuz ağı göremez, bulamaz ve bağlanamaz. 

Laptop’ınızın kablosuz ağ bağdaştırıcı adaptörü pasif durumda olabilir. Bunun için; Denetim Masasına giriş yapın ve karşınıza çıkan ekrandan Ağ ve Paylaşım Merkezine girin. Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin. Ardından Kablosuz bağlantı adaptörü gri renkte ve pasif durumda ise, Mouse ile çift tıklayarak etkinleştirin. 

Laptop Klavyesinden Wi-Fi Özelliğini Açma

Klavyede bulunan Fn tuşu ile beraber klavyede bulunan WiFi işaretine birlikte basarak aktif olduğuna emin olun. Klavye’de yanlış tuş kombinasyonu sebebi ile kimi zaman WiFi devre dışı bırakılabiliyor. 

Bu aşamalardan sonra WiFi sorununuz devam ediyorsa, kablosuz internet adaptörünüz arızalanmış olabilir. Kısa süre içerisinde bilgisayarınızı servise götürmenizi tavsiye ederiz. 

Bilgisayar Evdeki WiFi’yı Görmüyor

Evdeki diğer cihazlar bağlanmak istediğin WiFi bağlantısını görüyor fakat bilgisayarın görmüyor olabilir. Ya da bilgisayarınız evdeki kablosuz ağ dışındaki bağlantıları görebiliyor olabilir. 

Bu sorun çok fazla karşılaşılabilen bir sorun değil fakat sorunun çözümü oldukça basit. Öncelikle modem ayarlarınıza giriş yapın ve kanal ayarını 6 olacak biçimde ayarlayın. Normalde bu kanal ayarı modem tarafından varsayılan olarak seçilirler fakat bazı durumlarda bazı laptop ya da notebook gibi cihazlarda uyuşmazlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Bu çok düşük bir ihtimal lakin yine de çözebilmek için denemekte yarar var.

Modemler genellikle 1 – 6 – 11 numaralı kanallarda kullanılıyorlar ve kanallar sayesinde sinyal yayabiliyor, internete bağlanmamızı sağlıyorlar. Bu sebeple modem ayarlarınızdan kanal ayarını 6 yaparak modeminizi yeniden başlatın ve laptop’ınızdan kontrol edin. Kablosuz ağlar arasında wifi bağlantınız görünmüyorsa, kanal ayarlarını yeniden düzenleyerek 1 ya da 11 yaparak yeniden deneyebilirsiniz.

İlyas Halatcı

1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir