USB Bellekteki Verileri Nasıl Koruyabiliriz?

Günümüzde depolama aracı olarak en çok tercih ettiğimiz USB belleklerdeki verileri, çeşitli nedenlerden dolayı kayıp edebiliyor veya çaldırıyoruz. Bu da verilerini depolayan kişiler için oldukça sıkıntılı oluyor. Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, USB bellek içerisinde bulunan verileri nasıl daha iyi koruyabileceğimizin 7 yolunu bizlerle açıkladı.

USB Bellekteki Veriler Nasıl Daha İyi Korunur?

1- Bilgisayardan çıkartırken “güvenle çıkart” komutunu kullanın

USB belleklerle ilgili yapılan bir çalışmada, yapılan en sık hata, belleği bilgisayardan çıkartırken hemen çekip çıkartmaları oldu. Ancak bu alışkanlık aslında veri kaybına yol açıyor. Bu durumu önlemek amacı ile USB bellekleri, “güvenle çıkart” seçeneğine basarak çıkartın.

2- Kullanıcı izinlerini düzenleyin

USB belleklere ve içindeki verilere yetkisiz kişilerin ulaşmasına karşı kullanıcı izinlerinin sınırlandırılması cihaz güvenliğini artırıyor. Ekrandan disk kısmına sağ tıklamanın ardından “güvenlik” ve “düzelt” seçeneklerine ulaşarak yapabilen bu ayarlama ile erişim izninin herkese tanınmasının önüne geçmiş oluyor.

3- Virüs Kontrolü Yapın

USB belleklerin, güvenliğinden emin olmak amacı ile bilgisayarınızda virüs taraması yapın. Eğer başka bir bilgisayara takıyorsanız, virüs olmadığından emin olun. Yoksa verilerinizi kayıp etmek veya çaldırmak ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

4- Ortak alanlarda bulunan bilgisayarlarda dikkat edin

Birçok kullanıcı, acil ihtiyaç anlarında USB belleğini herhangi bir bilgisayara takarak işlem yapıyor. Fakat internet cafe, otel ve kütüphane gibi yerlerde USB belleğinizi takarken dikkat edin. Çünkü verileriniz risk altına giriyor.

5- Rutin olarak tarayın

USB belleklerde düzenli olarak veri taraması yapın. Bu veri kayıplarınızın biraz da olsa önüne geçer. Ayrıca veri kaybı için büyük bir önem taşır. Ayrıca bellekteki dosyaların hepsini silmek istiyorsanız format atın.

6- Veri transferi gerçekleştirirken çevrimiçi olmayın

İnternete bağlı cihazlar içerisinde USB bellekler birçok şeyden dolayı zarar görebilir. Bu yüzden USB bellek ile transfer yaparken internete bağlı olmadığınızdan emin olun. 

7- Şifreleyin

USB belleklerin şifrelenmesi de verilerin korunma düzeyini oldukça artıran önlemler arasında yer alıyor. Belleğinizi her cihaza taktığınızda istediği şifre sayesinde verilerinizi çok daha sağlam bir şekilde koruyabilirsiniz. 

İlyas Halatcı hakkında 71 makale
1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*