Local Ağda Yazıcı Paylaşma

  03-Nasıl Yapılır?    10 Şubat 2019
Yorum Yok

Yazıcılar, bilgisayar kullananlar için en önemli donanımlardan biri olarak bilinir. Fakat özellikle de iş yerlerinde ya da kalabalık bir aile ortamında tek bir yazıcıyı bir çok kişi kullanmak durumunda kalabilmektedir. Böyle durumlarda loca ağ üzerinden yazıcı paylaşma işleminin bilinmesi, gerekli adımların başarı ile uygulanması şarttır. Peki local ağda yazıcı paylaşmanın çözümü ne? Local ağ üzerinden yazıcı paylaşımı yapmak için hangi yöntemleri izlemek gerekiyor? Teknolojik imkanların hızla yenilenip, gelişmesine paralel olarak üretilen yazıcı modellerine de yeni özellikler kazandırılmıştır. Bu özelliklerden biri de Wİ-Fİ eklentisidir. Yeni ve kaliteli üretim olan Wİ-Fi özellikli yazıcılar kablosuz bağlantı kurulmasına olanak sağlamaktadır. Geliştirilen bu özellik sayesinde gerek iş yerlerinde, gerekse ev ortamında tek bir yazıcıyı bir kaç kişinin kullanılmasına imkan yaratılmıştır.

Local ağda yazıcı paylaşma sorununu nasıl çözerim diye düşünüyorsanız,bu adımları dikkatle izlemelisiniz. Local ağ üzerinden yazıcı paylaşımı yapabilmek için gerekli  olan donanımlar hatasız çalışan ve mümkünse Wİ-Fİ özelliği bulunan yazıcı ve de bilgisayardır. İşlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için ilk aşamada bilgisayarınızda denetim masasına giriş yapmalısınız. Denetim masası bölümünde aygıtlar ve de yazıcılar bölümü bulunur. Bu bölüme tıklayarak, paylaşılması istenilen yazıcı üzerine sağ tıklanarak yazıcı özelliklerine giriş yapılması gerekmektedir. Yazıcı özellikleri kısmında paylaşım sekmesi açılır ve ortak kullanılması istenilen yazıcıyı paylaşmak isteyip istemediğinize dair bir kaç uyarı penceresi açılır. Açılan pencerede bu yazıcıyı paylaştır seçeneğini işaretlerseniz, onay verdikten sonra işlemi tamamlamanız mümkün olacaktır.

Genellikle windows sorunları, nasıl yapalır, hangi sorunu nasıl giderebilirsiniz gibi konularda teknik bilgiler içeren bir çok yazı, internet sitesinde yer alır. Ancak local ağ ile yazıcı paylaşma işlemini başarıyla gerçekleştirmek için teknik bilgisi güçlü içeriklerin incelenmesi şarttır. Öyle ki herhangi bir local ağ bağlantısında yazıcı paylaşımı yapılmak isteniyorsa, gerçekleştirilecek olan tüm işlemlerin yazıcının bağlı olduğu bilgisayar üzerinden yapılması gerekir. İkinci aşamada ise yazıcınıza ağ üzerinden bağlanmak için bilgisayarınızda yapmanız gereken vardır. Bunun için yine denetim masasına giriş yapılarak, ağ ve paylaşım merkezinden gelişmiş paylaşım ayarlarının değiştirilmesi gerekecektir. Açılan pencereden bağlı bulunulan ağda kullanılan profile tıklanır ve önünüze çıkan listedeki ağ bulmayı aç seçeneğine tıklanır. Akabinde ise dosya ve yazıcı paylaşımını açarak, parolanın kaldırılması işlemi gerçekleştirilir. Ana bilgisayarda yer alan yazıcı diğer bilgisayarlara da bağlanarak işlemin tamamlanması mümkün olacaktır.

52 okunma

Etiketler : , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.