Laptop Mouse Çalışmıyor Sorunu Ve Çözümü

Laptop Mouse (Touchpad) çalışmama sorununun birçok sebebi olabilir. Bu sorun zaman zaman bilgisayar ayarlarından kaynaklanıyor olsa da donanımsal hatalar da olabiliyor.

Laptopunuzu kullanırken mouse yani touchpad çalışmıyorsa yapmanız gereken ilk şey, touchpad’inizi temizlemek olacak. Nemli bir bez ile touchpadinizi silin. Çünkü yağ lekeleri bazen bu soruna yol açabiliyor. Eğer sorununuz çözülmediyse, sıradaki işleme geçebiliriz. 

  • Laptop’un klavyesinde bulunan fn ( function ) tuşu ile birlikte touchpad tuşuna basınız. Eğer touchpad tuşunun nerede olduğunu bilmiyorsanız, bu tuş klavyenizin genellikle f2 tuşunda bulunur. Eğer f2 tuşunda değilse sizin touchpad tuşunuz, diğer tuşlara göz atınız. ( f1,f2,f3,…,f12 ) Bu tuşun üzerinde mouse simgesi bulunmaktadır.
  • Sorununuz hâlâ devam ediyorsa, Denetim Masasına giriniz. Karşınıza çıkan sayfada Fare Ayarlarını bulup, açın. Fare ayarlarında Touchpad aktif değilse, aktifleştirin. 
  • Laptop ve notebook bilgisayarlarda fare sürücü yüklemesi yapmak gerekmektedir. Laptop / Notebook üreticinizin internet sayfasına girerek gerekli sürücüleri, sürücüler kısmından indirip kurun.
  • Bu işlemlerin tamamını denemenize rağmen touchpad’iniz hala çalışmıyorsa, sorun touchpadde olabilir. Eğer teknik bilgiye sahipseniz bilgisayarınızı açarak touchpad soketini kontrol edebilirsiniz. Ağır darbeler ya da sarsıntılar kimi zaman bu soketin yerinden çıkmasına sebep olabiliyor. Sorun soketten kaynaklıysa yerine oturttuktan sonra çalışmaya devam edecektir. Sorununuz hala devam ediyorsa, güvendiğiniz bir bilgisayar tamircisine götürüp, sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz. 

Not: Bilgisayarınıza ya da touchpad’inize sıvı dökülmediğinden eminseniz bu işlemleri gerçekleştirin. Şayet bilgisayarınıza ya da touchpad’inize sıvı dökülmüşse bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramayacaktır. Sıvı teması sonrası touchpad’iniz çalışmıyorsa, kuruluğundan emin olun ve yaklaşık 15 cm yukarıdan tutarak fön makinesiyle içerisindeki sıvının buharlaşmasını sağlayın. Ardından bilgisayarınızı pirinç dolu bir kapta 24 saat bekletin. Muhtemelen sorununuz çözülmüş olacaktır.

İlyas Halatcı

1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir