Klavyede Bazı Tuşlar Çalışmıyor Sorununun Çözümü

Laptop ya da masaüstü bilgisayarınızda klavyenizdeki bazı tuşlar çalışmıyor olabilir. Ya da klavyenizdeki bazı tuşlar bazen çalışıyor bazen çalışmıyor olabilir. Böyle bir durumda panik yapmanıza gerek yok çünkü bu sorunun çözümü sadece klavyeyi değiştirmekten geçmiyor. Vereceğimiz bir kaç basit yöntem ile bu sorundan kurtulmanız mümkün.

Laptopunuzda ya da masaüstü bilgisayarınızda bazı tuşlar çalışmıyor ise klavyenizi değiştirmeden önce bir kaç fonksiyona göz atmanız gerekiyor.

  • Klavye Bağlantısı Düzgün Mü ?

Öncelikle sorunun bilgisayar bağlantısından kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanız gerekiyor. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, klavyenin bağlantı kablosunu bilgisayar kasasının farklı bir USB portuna takın. Eğer laptop kullanıyorsanız ve teknik beceriniz var ise, bilgisayarınızı açarak klavye soketini kontrol edin. Darbelerle veya zamanla yaşanan sarsıntılar ile bu soket düşük ihtimalle de olsa zaman zaman yerinden çıkabiliyor.

  • Klavye Dili Türkçe Q’mu

Klavye dilinin değişmesi zaman zaman bazı tuşların çalışmamasına sebebiyet verebilir. Klavye dilinizi düzeltmek için ;

Başlat menüsünden Denetim Masasına giriş yapın. Karşınıza çıkan sayfada Saat dil Ve Bölge sekmesine girin. Klavye ve Diller seçeneğinden Klavye Değiştir butonuna tıklayarak klavyenizi değiştirin.

Bu adımları sırasıyla izleyerek klavyenizdeki sorunu çözebilirsiniz. Sorun Çözülmedi ise sıradaki işleme geçebilirsiniz.

  • Klavye Sürücüleri Bilgisayarınıza Düzgün Yüklenmiş Mi ?

Sıraladığımız yöntemler işe yaramadı ve hâlâ klavyenizde bazı tuşlar çalışmıyor ise, sorunun bir diğer çözümü; klavyenizin sürücülerini güncellemekten ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmaktan geçiyor.

  • Takılı Kalmış Tuş Var Mı ?

Klavyenizde herhangi bir tuş takılı kaldığından dolayı bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Klavyenizdeki tüm tuşları ayrı ayrı kontrol ederek, takılı kalan bir tuş var mı diye mutlka kontrol edin.

  • Klavyede sıvı teması var mı?

Klavyelerin doğru çalışmamasında genellikle sıvı temasları rol oynuyor. Klavyenizde sıvı teması var ise, klavyeniz doğru çalışmayacaktır. Klavye tuşları, elektriksel zar denilen bağlantılar ile bilgisayarınıza bağlandığı için sıvı teması arıza yapabilmekte. Bu sorunla karşılaştığınızda, klavyenizi tamemen söküp tuşları tek tek temizleyip silmeniz gerekir.

  • Yapışkan tuşlar açık mı?

Eğer bilgisayarınızda yapışkan tuşlar aktif durumda ise, bu özellik yüzünden klavyenizin belli tuşları çalışmayabilir. Bu özelliği kapattığınız taktirde, klavyenizin eski şekline dönmesini sağlayabilirsiniz.

Windows 7, Windows 8 Klavyede Tuşların Çalışmama Sorunu

Klavyede bazı tuşların çalışmama sorunu, ya da bazı tuşların bazen çalışıp bazen çalışmama sorunu işletim sistemi ile alakalı bir problem değildir. İşletim sistemi ile alakalı tek çözümü sürücüleri güncellemekten geçer.

Windows 10

Yukarıda saydığımız unsurlar Windows 10 için de geçerlidir.

Tüm bu yöntemler işe yaramadıysa, ne yazık ki bilgisayarınızın klavyesini değiştirmekte fayda var. Eğer laptop kullanıyorsanız ve bilgisayarınızın klavyesi bulunmuyorsa, bilgisayarınızı harici klavye ile kullanabilirsiniz.

İlyas Halatcı

1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir