Bir bilgisayarcının olmazsa olmazları neler olmalı?

Bir bilgisayarcının olmazsa olmazları neler olmalı

Arkadaş çevrenizde ya da aile ortamında “bizim bilgisayarcı bir arkadaş var ya da bizim bilgisayarcı çocuk yapar bu işi “ cümlelerini sıklıkla duyuyorsanız yazımıza bir göz atın derim.

Öncelikle bilgisayar ile uğraşan ve etrafındaki insanların bilgisayar sorunlarını halleden birisi olarak yanınızda ne bulundurmanız gerekiyor?

Hadi göz atalım.

Harici Disk

Olmazsa olmazlardan bir tanesi Harici Disk’tir.

Sorun yaşadığınız bilgisayar’a format atmanız gerekebilir, ya da içindeki dosyaların yedeğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için cloud sistemleri kullanabilirsiniz fakat her zaman elinizin altında yeterli hızlı bir internet ya da buna vakit olmayabilir.

Harici disk’i yanınızdan ayırmayın.

Google Chrome Portable ( Taşınabilir )

Başkasının bilgisayarında kendi mailinize girme ihtiyacı duyabilirsiniz. Ama tanımadığınız bir bilgisayarda bunu yapmayı genelde istemezsiniz. Şifreler kişinin bilgisayarına kaydedilebilir ya da tarayıcı geçmişinde giriş yaptığınız siteler bulunabilir.

Bunun için portable chrome’u kullanabilirsiniz.

Portable Chrome’u buradan indirebilirsiniz.

Revo Uninstaller

Bu araç bilgisayarda kaldırılmayan ya da regedit’te kalıntı bırakan dosyaları eksiksiz bir şekilde kaldıracaktır.

Revo Uninstaller’ı inceleyin.

Avira Rescue System

Antivirüs bilgisayarda olmazsa olmazlardan bir tanesi. Sürekli antivirüs indirmeyle uğraşmayıp, harici disk’inizde bulundurmanızda fayda var.

Crystal Disk Info 

Sabir disklerin sağlığını ve ömrünü kontrol etmek için bir araçtır. Bir PC’deki depolamam alanının yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, kullanmanızda fayda var.

Buradan inleceyebilirsiniz.

HW Monitör

Ana karttaki tüm sıcaklık ve fan sensörleri gibi, Windows’ta normal olarak görünmeyen her tür ezoterik donanımı ve ayarları incelemenin kolay bir yolu. Özellikle “Oyun” veya performans bilgisayarı ayarlıyorsanız kullanışlıdır.

Buradan inceleyebilirsiniz.

Wireless Network Watcher

Bu program,IP adresleri ve MAC adresleri dahil olmak üzere, yerel ağınıza bağlı tüm cihazları size gösterebilir . Size bir şey ağ sorunları veriyorsa ya da birisinin ağda olması gerekmediğinden şüpheleniyorsanız çok faydalıdır.

İlyas Halatcı hakkında 71 makale
1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*