Bilgisayarın Yaratacağı Sağlık Sorunları

  01-Genel, 04-Nedir?    14 Mart 2019
Yorum Yok

Bilgisayar yaratacağı sağlık sorunları, internet ve bilgisayar kullanımının yaygınlaştığı günümüzde son derece önemli bir konudur. Bilgi ulaşımını ve akışını hızlandıran, iletişimi kolaylaştıran, ticaretten önemli bir pay alan sanal ortamın, psikolojik, sosyal ve genel sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiği tartışılmaz bir gerçek.

Özellikle genç kesimlerin yanlış bilgisayar/internet kullanımı gençlerin psikolojik ve bedensel gelişimlerini, sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Gerek akademik gerekse de kişisel gelişimleri bu bağlamda negatif bir gelişime maruz kalmaktadır.

Bilgisayar Kullanımının Ortaya Çıkardığı Sağlık Sorunları

Bilinçsiz ve uzun süreli bilgisayar kullanımından doğan sağlık sorunları tüm kullanıcılarda görülmektedir. Kullanıcı bilgisayar başında kendinden geçmiş, gözleri ekrana kilitlenmiş, sırt eğilmiş ve eller sürekli klavye ve fare arasında mekik dokumaktadır. Bilgisayar başında bilinçsiz bir şekilde geçirilen bu zaman gözlerde yanma, boyun kaslarında sertleşme ve ağrı, elde uyuşukluk ve genel yorgunluk gibi sağlık sorunları boy gösteriyor. Bu şekilde aşırı bir bilgisayar kullanımı ve çalışma alışkanlığı sonucu kişide bazı bedensel problemler ve sorunlar gelişiyor. Gelişen bu sağlık sorunları arasından belli başlı olanlar şunlardır:

El bileği sendromu

En sık rastlanan sorunlardan biri el bileği sendromudur. Bu rahatsızlıkta median sinir, el bileği hizasında içinden geçtiği el bileği kanalında sıkışır. Sıkışma sonrası yapısı ve işlevinde bozulmalar meydana gelir.

Boyun Kaslarında Tutulma

Belli bir duruşta uzun süre kalınması boyun kaslarının kasılmasına neden olur. Bu durum boyunda ağrı, sertlik ve uyuşmaya yol açar. Bilgisayar kullanırken stresli olma, monitörün baş hizasından yukarda olması, aynı duruş pozisyonunda uzun süre kalmak boyun tutulmasına neden olur.

Uyku Bozukluğu

Bilgisayar sevdalıları, uzun saatler boyunca bilgisayar başından kalkamazlar. Birazdan kalkacağım, şu oyun bitsin kalkıyorum, şu işimi bitireyim kalkacağım diyerek, gece geç saatlere kadar bilgisayarın başında otururlar. Bilgisayar kullanımı kişilerin aktif katkısına ve ilgisine bağlı olduğundan onları uyutmaz. Uyku bozukluğu meydana gelir. Uyku bozukluğu sonucu az uykulu kullanıcılar gün içerisinde, kendini sürekli yorgun hisseder, çabuk sinirlenir, konsantrasyonu azalır ve iş verimliliği düşer.

Gözlerde Yorgunluk

Sabit bir noktaya odaklanmak gözeri yorar. Ayrıca ekran çözünürlüğü ve ekran ışık ayarlarının iyi yapılmaması ve monitörden gelen ışığın titreşimli olması göz yorgunluğunu etkileyen faktörler arasındadır. Bu gibi durumların üzerine uykusuzluk da eklenince, uzun süre bilgisayar kullanan kişilerde, göz yanması, kızarıklığı ve yorgunluk hissi oluşur.

Aile İlişkilerinde Bozulma

Bilgisayar bağımlığı kişiyi sosyal olarak da olumsuz yönde etkiler. Ailesi, arkadaşları ve çocuklarıyla geçireceği zamanı bilgisayarda geçirmeye ve sosyal hayatını ihmal etmeye başlıyorlar. Sanal dünyayı gerçek dünyayla ilişkilendirerek, sanal hayatı gerçek hayatlarına tercih ediyorlar. Bu nedenle aile ve arkadaşlık ilişkilerinde belirli sorunlar meydana gelir. Çevresinden sürekli uyarılar alırlar. Fakat kendiler de istediği halde bilgisayar kullanımını ve ilgisini sonlandıramaz. Öyle ki, bilgisayardan ayrı kaldıkları zaman sinirlilik, çöküntü ve neşesizlik gibi durumlar ortaya çıkar.

Verimsiz Bir Çalışma ve Başarısızlık

Aşırı bilgisayar kullanımı iş hayatında ve okul hayatında verimsizlik ve başarısızlık getirir. İnternet tutkusu sebebiyle gazete okunmaz, haberler takip edilmez ve günlük yapılması gereken işler yapılmaz. Öğrenciler ders çalışmak yerine vakitlerini bilgisayar başında geçirmeyi tercih ederler. Uykusuzluk ve yorgunluk belirtileri de bunlara eklenerek, iş ve okul hayatında başarısızlık ve verimsizlik baş gösterir.
Bilgisayar kullanımına bağlı sağlık sorunlarının yarattığı hastalıkların görüldüğü internet bağımlılığının belirtileri nelerdir?

• Sürekli uykusuz kalmak ve yorgunluk hissi.
• İş verimliliğinde azalma.
• Sosyal aktivitelerden uzak olma, arkadaşları tarafından anlaşılmama, spor ve bedensel aktivitelerden uzak olma.
• Alışveriş işlerinin internet üzerinden gerçekleştirilmesi.
• Herkese sosyal iletişim adreslerini vermeye çalışma.
• Sürekli internete bağlı kala.
• Aile bireylerine yeteri kadar zaman ayıramama.
• Aile arasında sürekli tartışmalar ve sorunlar çıkması.
• Gerçek hayattaki uğraşların, internet kullanımına engel olduğu düşüncesine sahip olma.

24 okunma

Etiketler : , , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.