Bilgisayarın Aniden Kapanması Neden Olur, Nasıl Çözülür ?

Laptop ya da Masaüstü bilgisayarın aniden kapanması kullanıcıların canını sıkan en önemli problemlerden biridir. Bu sorunun birçok kaynağı olabildiği gibi birden fazla çözümü de vardır. Bilgisayar aniden kapanıyorsa yapmanız gereken ilk şey sorunun kaynağını bulmak olmalıdır.

Bilgisayar Oyun Oynarken Kapanıyor Sorunu 

Bilgisayarınızdan oyuna giriş yaptıktan bir süre sonra bilgisayarınız aniden kapanıyorsa, durum ciddi olabilir. Eğer bilgisayarınız, yalnızca birkaç oyunda kapanıyorsa, bu sorunun nedeni crackli oyunlar olabilir. Oyununuzda crack bulunuyorsa ya da lisanslı değil korsan sürüm ise, bundan dolayı olabilir. Oyunun orijinal sürümünü indirmek aniden kapanma sorununu çözecektir. 

Oyuna giriş yaptıktan ortalama 10 – 15 dakika sonra bilgisayar aniden kapanıyorsa, sorun ekran kartınızdan kaynaklanıyordur. Yeteri kadar hızlı dönmeyen ekran kartı fanı soğutma işlemini tam olarak yapamıyor, bu da ekran kartının ısınmasına neden oluyor. Ekran kartı fanınızı temizleyin ve yeniden oyuna giriş yapın. Sorun devam ediyorsa, ekran kartınızı değiştirmeyi deneyin. 

Şayet oyun açılır açılmaz bilgisayarınız aniden kapanıyorsa, durum ciddi olabilir. Muhtemelen ekran kartında büyük bir problem meydana gelmiş, sürekli inat edip denemeniz sonucunda soğumayan ekran kartını yakmış olabilirsiniz. 

Film İzlerken Bilgisayarın Aniden Kapanması

Bilgisayarınızda Film izlerken bilgisayar aniden kapanıyor ise, bilgisayarınızın sıcaklık değerini kontrol edin. Film izlemek gibi rutin işlerde bilgisayarınız kapanması işlemci fanından kaynaklanıyor olabilir. İşlemci fanı çok az dönüyor ya da dönme sırasında takılmalar yapıyor olabilir. Bu durumda işlemci fanını ve macununu mutlaka değiştirin aksi taktirde ilerleyen zamanlarda çok büyük sorunlara neden olabilir. 

Bilgisayarın Aniden Kapanma Sorunu Nasıl Çözülür ?

Kasanın havalandırma yolunda biriken tozu temizlemek; Eğer elinizde hava pompası varsa, bilgisayarınızın havalandırma yolunda birikmiş tozları hava pompası ile hava üfleyerek temizleyebilirsiniz. Eğer elinizde hava pompası yoksa ve bilgisayarınız kolaylıkla sökülebilen bir kasaya sahipse, kasanın arka kapağını sökerek fan bölümünü açabilir ve havalandırmayı baştan aşağı detaylı bir şekilde temizleyebilirsiniz.  

Eğer fanınız çalışırken olması gerekenden daha fazla ses çıkarıyor ya da olması gerekenden daha yavaş bir şekilde dönüyorsa, fanınızı mineral yağ ile ya da lens temizleme suyu ile fanınızın daha etkili ve düzgün bir biçimde çalışmasını sağlayabilirsiniz. 

Bataryayı kontrol edin; Laptop ya da notebook bilgisayarlarının bataryaları sonsuza dek tam kapasite ile çalışacak şekilde tasarlanmıyorlar. Kullanımınıza bağlı olarak bu piller belli bir süre sonra yavaş yavaş eski kapasitesini yitirmeye başlayacaktır. Verimliliğini kaybeden piller, ısı miktarını arttıracak bilgisayarınızın kapanmasına sebep olacaktır. 

Laptop, ısındıktan sonra kapanması; Bu durum sıklıkla yaşanan bir sorundur. Eğer dizüstü bilgisayarınız kullanım sırasında bir miktar ısındıktan sonra kapanıyorsa, pili değiştirebilirsiniz. Öte yandan pilinizi değiştirmek istemiyorsanız, dizüstü bilgisayarınıza uygun bir laptop soğutucu fan alabilirsiniz. 

İlyas Halatcı

1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir