Bilgisayarıma Su Döküldü Ne Yapmalıyım ?

Bilgisayarınızın tamamına su veya farklı bir sıvı dökülebilir ya da sadece klavyenize dökülmüş olabilir. Bilgisayarınızla uğraşırken birşeyler yiyip içmeyi sevenlerdenseniz başınıza böyle bir hadisenin gelmesi muhtemeldir. Bu gibi durumlarda öncelikle sakinliğinizi koruyup, su harici klavyenize döküldüyse bilgisayar ile bağlantısını kesmelisiniz. Eğer su bilgisayarınızın üzerine döküldüyse, bilgisayarınızı şarjdan çıkartmalısınız. Bilgisayarınızın bataryası çıkıyorsa, bataryasını da çıkartmalısınız. Ardından yapmanız gereken ilk şey, klavyenizi ya da bilgisayarınızı ters çevirip sıvının bilgisayar devrelerine zarar vermemesini sağlamak olacak. Sonrasında uygulamanız gereken adımlar ise şu şekilde;

  • Bilgisayarınız laptop ise, ekran ve klavye arasına pamuklu bir bez koyup bilgisayarınızı ters şekilde bir kaç dakika bekletin.
  • Ardından bilgisayarınızı eski konumuna getirerek; pamuklu bez, havlu ve benzeri malzemelerle fazla bastırmadan klavyedeki suyu çekmeye çalışmalısınız. Pamuklu bez diyorum çünkü bu bezler sıvıyı hızlı bir şekilde emebilmekte. 
  • Ulaşabildiğiniz noktalardaki sıvıyı kuruttuğunuza emin olduktan sonra, bir adet fön makinasına ihtiyacınız var. Bu konuda doğru bilinen yanlışlardan biri, ne kadar çok ısıtırsam o kadar çabuk kurur algısıdır. Bu yanılgıya kesinlikle düşmeyin. Fön makinasından çıkan sıcak hava, bilgisayarınızın içerisindeki devrelere zarar verebilir. Fön makinası kullanmamızdaki amaç, içerisindeki suyu buharlaştırmaktır. Bu sebeple fön makinasının fan hızını ve ısısını en düşük dereceye alarak bilgisayarınızın klavyesinden yaklaşık 15 santim yukarıda tutarak klavyenizi kurutmaya başlayın. Sürekli olarak aynı noktada durmayın, anlık olarak sıcak havayı klavyenin her yerine yayın. Sıvı temasında yalnızca klavye değil aynı zamanda bilgisayarın diğer parçaları da zarar görür bu sebeple bilgisayarınızın yan kısmını, arka kısmını ve alt kısmını da kurutmayı ihmal etmeyin.
  • Kurutma işleminin bittiğinden emin olduktan sonra, geniş bir kap içerisine pirinç doldurup bilgisayarınızın ekranı açık vaziyette bu pirinç kabının içerisine konumlandırın. klavyenin üzerini pirinçler ile örtün. Bir gün bu şekilde kaldıktan sonra, eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bilgisayarınıza sıvı dökülmüş ve ardından kullanmaya devam etmiş olmanız, bilgisayarınızın aniden kapanmayacağının ya da kullanılmaz hale gelmeyeceğinin garantisini vermez. Zamanla sıvıdan dolayı oksitlenen anakart ve diğer parçalar bilgisayarınızı geri dönüşü olmayan bir çöküşe götürebilir.

İlyas Halatcı

1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir