Bilgisayar’ım Kaç Çekirdek? Nasıl Öğreniriz?

Bilgisayarım kaç çekirdek, Çekirdek nedir? Bunu nasıl öğreniriz?

İşlemcide çekirdek sayısının önemi nedir, CPU Çift çekirdek yada 4 çekirdek ne işe yarar, PC’de çekirdek sayısının önemi nedir?

Öncelikle çekirdek nedir bunu öğrenelim.

İşlemcide Çekirdek: Her işlemci çekirdeği, ayrı bir merkezi işlem birimidir. Örneğin çift çekirdekli işlemci, tek çipli bir işlemci gibi görünür ancak içerisinde iki işlem birimi vardır. Ek merkezi işlem birimleri, birden çok işi aynı anda yapabilirler.

Ön bellek (Cache): Önbellek, mikroişlemcinin fiziksel yapısının içinde bulunan 2MB, 4MB, 8MB, 12MB gibi boyutlar ile üretilen ve mikroişlemcinin o sırada işlediği komut uzun zaman aldıysa ara bellekten gelen verileri kabul eden bellek bölgesidir.

Saat hızı (Clock Speed): Saat hızı, işlemcilerin ne kadar hızla çalıştığını gösteren ibaresidir ancak işlemcinin hızı yalnızca buna bağlı değildir.

Çift çekirdek bilgisayar hızını 2’ye mi katlar?

Çoğu bilgisayar yazılımı tek çekirdekli işlemcilere göre yazıldığından çalıştırdığınızda fazla işlemciye dağıtmaz. Dolayısıyla tek iş parçacıklı bir yazılımı 4 çekirdekli bir işlemcide çalıştırdığınızda, sadece tek çekirdekte çalışacağından hızınıza bir katkı sağlamayacaktır. Bazı yazılımlar ise, çoklu çekirdeklerin sunduğu avantajları kullanırlar ve çok daha fazla işlemi işlemcide yaparlar. Böylece hızınız artar.

Dolayısıyla, bu bilgi yanlıştır, çift çekirdek hızı 2’ye katlamaz.

Bilgisayarım kaç çekirdek? Buna gelelim.

Öncelikle çalıştır komutu’na dxdiag yazalım,

Çalıştır komutu Windows ve R tuşuna aynı anda basarak açılır.

Bilgisayar'ım Kaç Çekirdek? Nasıl Öğreniriz?

Açılan ekran üzerinde, Sistem sekmesi altında İşlemci yazacaktır.

İşlemci satırının sonunda aşağıda bulunan resimdeki gibi 4CPUs şeklinde olacaktır.

Resimdeki bilgisayar 4 çekirdek demektir.

Bilgisayar'ım Kaç Çekirdek? Nasıl Öğreniriz?

İlyas Halatcı hakkında 71 makale
1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*