Bilgisayar Her Açıldığında Tarih ve Saat Sıfırlanıyor

Bilgisayar her açıldığında bilgisayarın saati ve tarihi değişiyorsa ve her seferinde bilgisayarın saatini ve tarihini değiştirmek zorunda kalıyorsanız; bu sorunun kaynağı bir takım yazılımların çalışmamasına hatta kimi zaman işletim sisteminizin açılmamasına bile sebep olabilir. 

Bu durum genellikle BIOS pilinden dolayı kaynaklanmaktadır. Bios pili, masaüstü ya da laptop bilgisayarınızda rahatlıkla değiştirebileceğiniz bir pidlir. 

Bios, temel çıkış ve giriş ünitelere Rom bellek üzerinde bulunan sadece okuması olan güncellemeler dışında herhangi bir şekilde değiştirilemeyen bilgilerdir. Bu bilgiler, Tarih ve saat ayarlarının bulunduğu, bilgisayarın açılışında donanım bilgilerinin sıralı bir şekilde açılmasına yarayan bir yazılımdır. 

Bu sorundan bilgisayarınızda bulunan Bios pilini değiştirerek kurtulabilirsiniz. Fakat pil değişim işlemini gerçekleştirmeden önce yapabileceğiniz bir takım ayarlar ve izleyeceğiniz bir takım yollar bulunuyor. Bios pilini değiştirmeden önce bu adımları ya da yöntemleri uygulayarak, pilinizi değiştirmek ile uğraşmaz ve gereksiz yere masraf yapmaktan kurtulabilirsiniz. 

Bilgisayarın her açılışta tarih değiştirmesi nasıl çözülür ?

  • Öncelikle bilgisayarınızın ekranının sağ alt kısmında yer alan “Saat ve Tarih” bölümünün üzerine gelin ve tıklayın. Açılan pencerede bulunan “Tarih ve Saat Ayarlarını Değiştir” sekmesine tıklayın. 
  • Sonrasında ise açılan pencerenin “Tarih ve Saat” penceresinde orta kısımda bulunan “saat dilimini değiştir…” butonuna tıklayın ve açılan sayfada “Saat Dilimi” kısmından “İstanbul UTC+03:00” seçeneğini seçin, ardından tamam butonuna tıklayın.

  • Tarih ve saat penceresinde bulunan internet saati sekmesine tıklayın ve ardından açılan sayfada yer alan ayarları değiştir butonuna tıklayın. 
  • Açılan sayfada, internet saat sunucusuyla eşitle seçeneğini işaretleyip, sunucu kısmında ise time.windows.com NTP sunucusunu seçtikten sonra, şimdi güncelleştir seçeneğine tıklayın. Bu işlemlerin sonucunda saat ayarlarınız yapılandırılacaktır. 
  • Sonrasında Tamam butonuna tıklayarak, yaptığınız ayarları ve onayladığınız seçenekleri kaydedin ardından pencereleri kapatın. 

  • Yapılan bu işlemlerden sonra, bilgisayardaki saat ve tarih ayarlarını, yürürlükte olan resmi saat uygulamasına göre düzenlediğinizden dolayı, artık siz istemediğiniz sürece saat ve tarih ayarlarınız değişmeyecektir. Oldukça can sıkıcı olan bu durum, yaptığınız işlemler sonucunda son bulacaktır. Bilgisayar kullanımınıza ara vermeden ve saat, tarih ayarlarını değiştirmeden kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra, yeniden aynı sorunu yaşarsanız, sorunu çözebilmek için yapabileceğiniz en garanti yol, bios pilini değiştirmek olacaktır. Bios pilini, bilgisayarcılardan satın alacağınız bios pili ile kendiniz kolaylıkla değiştirebilir ya da bilgisayarınızı aldığınız noktadan kolaylıkla değiştirtebilirsiniz. 

Bios Pili Nasıl Değiştirilir ?

Bazı bios pillerinin değiştirilmesi, yalnızca bir soket içerisinde bulundukları için oldukça kolaydır. Geriye kalan bios pilleri ise sabitlendirilmişlerdir. Bu bios pilleri sökülemezler, anakart üzerinde kalmaya devam ederler. Bu pillerin akmaları mümkün değildir bu sebeple ana karta zarar vermezler. Yeni alınan bios pili ise, anakart üzerinde bulunan yuvaya yerleştirilir. Ama genel olarak bios pili değişim işlemi, çok zor işlemler gerektirmeden halledilebilecek türdendir. 

İlyas Halatcı

1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir