Bilgisayar Ekran Çözünürlük Sorunu

Bilgisayar Ekran Çözünürlük Sorunu
Bilgisayar Ekran Çözünürlük Sorunu

Bilgisayar kullanıcıları Windows sürümünü yükselttikten sonra veya çeşitli nedenlerden dolayı ekran çözünürlüğü sorunu yaşamaktadır. Ekran çözünürlüğü ile ilgili Windows sorunları güncellenmemiş Bios sürümünden, ekran kartı ile ilgili sorunlardan ve sistem dosyalarında ki hatalardan kaynaklanabilmektedir. Peki bilgisayar ekran çözünürlük sorununu nasıl çözerim, çözümü ne?
Öncelikle Windows ekran çözünürlüğü ayarları ile bu sorunun çözümünü göstereceğiz. Ardından eğer sorununuz hala devam ediyorsa diğer yöntemleri uygulayabilirsiniz.
Windows Ekran Çözünürlüğü Ayarları

1.Adım) Windows ayarlar bölümünden, sistem ayarlarına giriyoruz.

2.Adım) Sistem ayarlarında, sol menüden monitör seçeneğini seçiyoruz.

3.Adım) Karşımıza çıkan ekranda, çözünürlük ayarlarından çözünürlüğü ayarlıyoruz.

Eğer yukarıda gösterdiğimiz işlem sorununuzun çözülmesine yardımcı olmadıysa yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Sorununuz hala devam ediyorsa bilgisayarınızın Bios sürümünü güncellemeyi, sistem hatalarını gidermeyi ve ekran kartınızla ilgili sorunları gidermeye çalışmalısınız.

Bios Güncellemesi Nasıl Yapılır ?

Bios güncellemesi için bilgisayarınızın güncel olarak kullandığı Bios sürümünü öğrenmelisiniz. Bunun için öncelikle bilgisayarınızda Windows+R tuş kombinasyonu ile “çalıştır” başlatın.

Çalıştır kutucuğunun içerisine msinfo32 yazarak sistem bilgilerine ulaşalım. Buradan bios sürümüne ve üreticisine ulaşabilirsiniz.

Ardından Ana kart üretici firmanın internet adresine giderek, burada Bios sürümünüzün güncel olup olmadığını kontrol edin. Eğer Bios sürümünüz güncel değilse, ana kart üreticinizin internet sitesinden Bios driverını indirerek kurulumunu gerçekleştirin.


Windows Sistem Dosyaları Nasıl Onarılır?


Sistem dosyalarınızın zarar görmesi sonucu Windows bilgisayarınızda çözünürlük sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Sistem dosyaları hatası sonucu sadece çözünürlük sorunu değil, bir çok farklı problemlerde yaşamanız mümkündür.
Windows sistem dosyalarını onarmanın 2 yöntemi vardır:

  1. Windows powershell komutları ile onarma.
  2. Windows kurulum dosyası ile onarma.

Biz powershell ile onarma işlemini göstereceğiz. Öncelikle bilgisayarımızda Windows Powershell’i yönetici olarak çalıştır diyerek açıyoruz.

Windows powershell açtıktan sonra, içine sfc /scannow komutunu yazarak enter tuşuna basıyoruz. Bu komuttan sonra sistemdeki tüm dosyalar kontrol edilir ve hatalı dosyalar onarılır.

Bu işlemin çok zaman alacağını bilmelisiniz. Ardından işlem sırasında herhangi bir hata oluşursa ya da bir dosya tamir edilemezse aşağıdaki komutu girerek enter’a basın.

dism /online /cleanup-image /restorehealth

Bu komut satısı ise eksik veya hatalı sistem dosyalarını indirerek değiştirmenizi sağlar.

İlyas Halatcı hakkında 71 makale
1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*