Bilgisayara Görüntü Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür ?

Bilgisayar çalışıyor fakat görüntü gelmiyor sorunu masaüstü bilgisayarlara nazaran laptop ve notebook bilgisayarlarda çok sık karşılaşılan sorunlardan biridir. 

Genel olarak notebook ve laptop bilgisayarlarda karşımıza çıkan bu arızanın nedeni, bilgisayar üzerindeki ufak bir kondastör bile çalışmasa meydana gelebilir. Lakin günümüzde bu sorun en çok chipset ve ekran kartı olarak karşımıza çıkıyor. Bilgisayarda bulunan ekran kartının ısı değerleri yüksek derecelere çıktığından dolayı zamanla ekran kartı bacaklarından birinin bile iletişimi koparsa ekran görüntü vermez. Elbette ki bilgisayarın çalışırken ekrana görüntü vermemesi genellikler chipsetten ve ekran kartından kaynaklansa da bu durumun farklı nedenleri de olabiliyor. 

Bilgisayar ekranı açılıyor fakat tam olarak önyükleme yapamıyorsa, bu hata monitör hatası değil, kasadan kaynaklanan bir problemdir. Bu sebeple öncelikle açılmayan monitörün kasadan kaynaklı olup olmadığını anlamanız gerekiyor. 

Bilgisayar Açık Ama Görüntü Gelmiyor Sorununun Sebebi Nedir ?

Laptop bataryasının içerisinde bulunan elektronik besleme devresinde herhangi bir problem olduğunda laptop açılsa bile ekrana görüntü gelmemekte aynı zamanda ekran siyah kalmaktadır. Bataryayı laptoptan çıkararak elektrikle laptop çalıştırıldığında ekran sorunsuz şekilde açılıyorsa, problem bataryadan kaynaklanıyor demektir. 

Eğer bataryayı çıkartıp elektrikle çalıştırmayı denediğinizde de ekran görüntüsü gelmiyorsa, sorun bataryadan kaynaklı değildir. 

Bir diğer ihtimal olan bilgisayar RAM’lererine göz atmak gerekir. Laptop ya da Notebook’ta RAM’lerin bulunduğu konuma ulaşabilmek için arka kapağı açmanıza yarayacak uygun bir tornavida ile arka kapağı sökmek gerekir. Bu tip işlemler uygulandığı taktirde bilgisayarınızın garanti dışı kalma ihtimali göz ardı edilmemelidir. Bu sebeple henüz garantisi devam eden bilgisayarlarda ekrana görüntü gelmiyorsa, vakit kaybetmeden doğruca cihazın faturası ile birlikte servise teslim etmek akıllıca bir hamle olacaktır.

Bilgisayar Açık Ama Ekranda Hiçbir Şey Görünmüyor

Genellikle birkaç dakika içerisinde çözülebilen bu sorun, durumun ciddiyetine bağlı olarak birkaç saati de bulabilir.  

  • Öncelikle bilgisayar monitörünüzün düzgün bir biçimde çalıştığından emin olun.  
  • Bilgisayar ile monitör arasındaki bağlantı kablosunun doğru bir biçimde takılıp takılmadığını kontrol edin. 
  • Masaüstü bilgisayarlarda monitör ve kasa arasındaki bağlantıyı sağlayan kablolar genellikle dişli olmaktadır. Zamanla deforme olan bu dişler, kimi zaman monitör, kasa bağlantısını engelleyerek görüntü gelmesini önleyebilmektedir. 
  • Bilgisayarınız laptop ya da notebook ise, teknik bilginiz varsa bilgisayarınızın arka kapağını açarak ekran ile ana kart bağlantısını kontrol edebilir, soketi doğru biçimde takarak ekran görüntüsünün gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Bazı zamanlarda bilgisayar Windows bekleme / uyku ya da hazırda bekleme modundayken monitörün açılmasını önleyebiliyor. Bu modu kapatmak için; bilgisayarınızın açma kapama tuşuna ortalama 5 ila 10 saniye arasında basılı tutarak bilgisayarınızın güç tasarrufu modundan çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bilgisayar tamamen kapandıktan sonra, bilgisayarınızı açarak monitörün görüntü verip vermediğini kontrol edebilirsiniz. 

İlyas Halatcı

1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir