Bilgisayar Açılıyor Ama Masaüstü Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

Bütün donanım parçaları ve bilgisayar bileşenleri sorunsuz bir şekilde çalışırken, ansızın bir problem ortaya çıkabilir. Ani bir şekilde ortaya çıkan ve kullanıcıların çözüm yolu aradıkları sorunlardan birisi de, bilgisayarın açılması fakat masaüstünün görünmemesidir. 

Kimi zaman bazı nedenlerle bilgisayar açılır fakat masaüstü görüntüsü ekrana yansımayabilir. Bu sorunla karşılaştığınızda panik yapmamalı, öncelikle sorunun nereden kaynaklandığını anlamalısınız. Bir çok nedene bağlı olarak ya da çok basit bir hata sonucu ortaya çıkan bu problem; birkaç işlem sonrasında düzelebildiği gibi, bazı durumlarda bilgisayar bileşimleri arasından birisini değiştirmeye kadar gidebiliyor. 

Bilgisayarın açılış ekranında marka logosunun görünmesine rağmen, masaüstü ekranı görünmüyorsa; en kötü ihtimal ile format atarak kurtulabilirsiniz. 

Sistemsel kaynaklı meydana gelen bu sorun, ekran görüntüsü alındığı alanlarda çeşitli komutlar ve ayarlar ile çözümlenebiliyor. Bilgisayarınıza format atmak istemiyor, önemli dosyalarınız silinmeden ve veri kaybı yaşamadan sorunu çözmek istiyorsanız, bir takım ayar ve komutlar ile sorununuzu giderebilirsiniz. Format atmadan sorunu çözdüğünüzde ise, mutlaka bir virüs tarayıcısı edinerek bilgisayarınızı ve dosyalarınızı taramanızı tavsiye ederiz. 

Bilgisayar açılınca masaüstü ekranı gelmiyorsa, sorunu çözebilmek için aşağıda sıralanan adımları uygulayın;

 1. Çözüm: Explorer.exe ile masaüstü görüntüsünü geri getirmek
 • CTRL + ALT + DELETE  tuş kombinasyonu yaparak Güvenlik Seçenekleri sayfasını açın.
 • En alttaki bulunan Görev Yöneticisi seçeneğine tıklayın.
 • Görev Yöneticisi açılınca sayfanın alt kısmında bulunan ”Diğer ayrıntılar” işaretine tıklayın.
 • Sol üst tarafta bulunan Dosya menüsünden ”yeni görevi çalıştır”tıklayın.
 • Açılan sayfadaki kutucuğa explorer.exe yazarak Tamam butonuna tıklayın.

Bu adımların ardından sorununuz düzelmediyse, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. 

 1. Çözüm: Bozuk sistem dosyalarını sfc /scannow komutu ile düzeltmek ve çalıştırmak
 • Başlat menüsünü açarak arama kutusuna çalıştır yazın ya da Windows ve R tuşuna aynı anda basarak çalıştır sayfasını açın. 
 • Çalıştır ekranında bulunan arama kutusuna sfc /scannow komutunu girin. Bu komut sayesinde sistem, winows dosyalarını gözden geçirerek eksik ya da bozuk dosyaları onaracaktır. 

Bu adımların ardından sorununuz düzelmediyse, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. 

 1. Çözüm: Bilgisayarınızı güvenli kipte çalıştırın. 
 • Bilgisayarınız açılırken marka logosunu gördükten hemen sonra klavyenizde bulunan F8 tuşuna birkaç kez basın. ( bilgisayar marka – modeline göre farklılık gösterebilir. )
 • F8 Tuşuna bastıktan sonra karşınıza çıkan ekranda Windows’u olağan şekilde başlat yazan bir sayfa çıkacaktır. Bilgisayarınızı ekranda bulunan Windows’u güvenli kipte başlat yazılı seçenek ile başlatın. 

Bu adımların ardından sorununuz düzelmediyse, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. 

 1. Çözüm: Sisteminizi sorunun yaşanmadığı tarihe geri yükleyin

Yukarıda sıraladığımız çözüm önerileri bilgisayarınız için işe yaramadıysa, sorununuz çözülmediyse; bilgisayarınızı masaüstü sorununun yaşanmadığı bir tarihe geri yükleyebilir, verilerinizin büyük bir kısmının silinmesini önleyerek problemi çözebilirsiniz. 

Bu adımların ardından sorununuz düzelmediyse, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. 

5. Çözüm: Bilgisayarınıza Format Atın

Bütün çözüm önerilerini denemenize rağmen; bilgisayarınızın açıldıktan sonra masaüstü görüntüsünün gelmeme sorununuzu çözemediyseniz, en garantili ve kesin çözüm olan format işlemi son çareniz. Donanımsal değil, sistemsel olarak kaynaklanan bu sorundan ancak format yöntemi ile kurtulabilirsiniz. Format işleminden sonra da sorun devam ediyorsa, bilgisayar ekranınızı değiştirerek, sorunun bilgisayar donanımından kaynaklanıp kaynaklanmadığını test edebilir, buna göre bir çözüm yolu izleyebilirsiniz. Bilgisayarınıza format atacağınız sırada da ekran görüntüsü gelmiyor ve bu nedenle format işlemini tamamlayamıyorsanız, bilgisayarınızın harddiskini sökerek uyumlu bir başka bilgisayara takabilir, bu sayede format işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

İlyas Halatcı

1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir