APPLE 900 Bin Dolar Zararda!

APPLE 900 Bin Dolar Zararda!
APPLE 900 Bin Dolar Zararda!

ABD’nin Oregon kentinde okuyan iki Çinli mühendislik öğrencisi Çin’den getirdikleri ‘çakma’ iPhone’ları iade ederek Apple’ı 900 bin dolar dolandırdı.

Quan Jiang ve Yangyang Zhou isimli iki Çinli öğrenci F-1 öğrenci vizesiyle bulundukları ABD’de Nisan 2017’den Mart 2018’e kadar 3 bin 69 sahte iPhone ithal edip bu telefonları garanti kapsamında teknik servise göndererek ‘çalışmıyor’ iddiasıyla Apple’a iade etti.

Bu sayede çakma diye tabir edilen sahte telefonların yerine para iadesi ya da yeni telefon alana ikili şirketi 895 bin 800 dolar zarara uğrattı.

3 bin 69 iade talebi yapmışlar

Portland Oregon mahkemesinde görülen davada belgeleriyle ortaya çıkan dolandırıcılıkta Apple 3 bin 69 sahte iPhone iadesinin 1493 tanesinde öğrencilerin yalanına inanmış ve telefon başına 600 dolar para iadesi ya da yeni telefon iadesi yapmış.

Diğer 1576 iade teşebbüsüne konu sahte iPhone’lar ise aygıta garanti kapsamında olmayan müdahale ve tahribat yapıldığı gerekçesiyle şikayetçiye geri gönderilmiş.

Sahte iPhone’lar tespit edilememiş

Sahte iPhone’ların hiçbirinin tespit edilememiş olması iki öğrencinin iPhone seri numalarının veya Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği (IMEI) numaralarının olduğu listelere erişimi olduğuna işaret ediyor.

Yargılanan öğrencilerden Jiang, Aralık 2017’de dedektiflere verdiği ifadesinde Çin’den tek seferde 20-30 iPhone aldığını, arkadaş, akraba ve farklı isimler üzerinden alım ve iade işlemlerini gerçekleştirdiğini söylemiş. Hatta savcının verdiği bilgilere göre Jiang bir iadesini ‘Apaçi Helikopter’ (Apache Helicopter) ismiyle yapmış ve kendisine iade olarak yeni bir telefon verilmiş.

Jiang’ın evinde 300’den fazla sahte telefon ele geçirildi

Sahte ürün ithal etmekten yakalanan Quan Jiang’ın evinde yapılan aramada 300′den fazla sahte iPhone’un yanı sıra, garanti talep beyanları için gönderi kayıtları ve belgeleri buldu. Ayrıca, Jiang’ın suç ortağı olduğu iddia edilen Zhou’ya ait olduğu tespit edilen garanti talep beyanları bulundu.

‘Telefonların sahte olduğunu bilmiyorduk’

Çıkarıldıkları mahkemede kaçakçılık suçlaması nedeniyle 2 milyon dolar ve 10 yıl, telefon kaçakçılığı suçundan ise 20 yıl ceza alan ikili mahkemedeki savunmalarında telefonların sahte olduklarını bilmediklerini iddia etti.

İlyas Halatcı hakkında 71 makale
1996 İstanbul doğumluyum. Şu an bir özel bir firmada Helpdesk Uzmanı olarak görev yapıyorum. Bilgisayarda yaşadığım sorunları paylaşabileceğim bir platform olsun istemiştim, şu anda buradayım :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*